UCHWAŁA NR LI/397/05
RADY MIEJSKIEJ W MOSINIE
z dnia 15 grudnia 2005 r.
w sprawie emisji obligacji komunalnych.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 48 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz.148 z późn. zm.) oraz art. 2 pkt 2, art. 5a i art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz.1300 z późn. zm.) Rada Miejska w Mosinie postanawia:
§ l.
Wyemitować obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 10.000 sztuk (dziesięć tysięcy sztuk) o wartości nominalnej 1.000,00 PLN (jeden tysiąc złotych) każda, na łączną kwotę 10.000.000,00 PLN (dziesięć milionów złotych).
Obligacje wyemitowane zostaną w 2006 r. w 4 (czterech) seriach:
a) obligacje 3-letnie na kwotę 2.500.000,00 PLN,
b) obligacje 4-letnie na kwotę 2.600.000,00 PLN,
c) obligacje 5-letnie na kwotę 2.700.000,00 PLN,
d) obligacje 6-letnie na kwotę 2.200.000,00 PLN.
Cena emisyjna jednej obligacji będzie równa 1.000,00 PLN (jeden tysiąc złotych). Obligacje mogą nie mieć formy dokumentu.
§ 2.
Emisja obligacji ma na celu sfinansowanie wydatków związanych z:
a) infrastrukturą drogową i okołodrogową,
b) inwestycjami oświatowymi,
c) inwestycjami sportowymi.
§ 3.
§ 4.
§ 5.
§ 6.
§ 7.
§ 8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Niniejsza uchwała Rady Miejskiej w Mosinie stanowi formalny początek i podstawę prawną procedury uruchamiania emisji obligacji komunalnych w trybie emisji niepublicznej.
Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty obligatariuszom odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie.
Celem emisji obligacji jest pozyskanie środków na sfinansowanie wydatków nie mających pokrycia w dochodach Gminy Mosina. Wydatki te związane są z finansowaniem inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej i okołodrogowej, infrastruktury oświatowej oraz sportowej.
Aktualna sytuacja ekonomiczna sprawia, że zachodzi konieczność poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji. Rynek kapitałowy daje Gminie Mosina do dyspozycji dwa podstawowe instrumenty: kredyt komercyjny oraz obligacje komunalne.
Obligacje komunalne w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Gminy Mosina bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji.
Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu. Zgodnie z przedmiotową uchwałą, wykup obligacji będzie rozłożony na 4 lata, począwszy od roku 2009.
Przeprowadzone analizy finansowe wykazały, iż emisja na kwotę 10.000.000 PLN w określonej uchwałą strukturyzacji, pozwala zachować płynność finansów Gminy Mosina we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania.
Niniejsza uchwały Rady Miejskiej w sprawie emisji obligacji komunalnych określa ogólne warunki emisji. Określa ona między innymi wielkość emisji, podział na transze i serie, długość życia poszczególnych obligacji, sposób emisji, maksymalne warunki oprocentowania.
Ogólne określenie warunków emisji obligacji jest niezbędne w celu przeprowadzenia przetargu na wybór agenta emisji obligacji, czyli banku, który będzie organizatorem i gwarantem emisji. Uchwała ta określa zasadnicze warunki emisji, w granicach których banki będą mogły przygotowywać swoje oferty. W celu wyboru najkorzystniejszej oferty, niezbędne jest wybieranie banku-agenta emisji w procedurze gwarantującej równą konkurencję. W związku z tym, agent emisji będzie wybrany w trybie przetargu pisemnego, prowadzonego na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.
Emisja obligacji komunalnych zapewnia środki niezbędne dla dalszego rozwoju Gminy Mosina, stanowiąc zarazem jej promocję na rynku kapitałowym.