Uchwała nr VII/62/03
Rady Miejskiej w Mosinie
z dnia 27 marca 2003 r.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j. t. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) Rada Miejska w Mosinie uchwala, co następuje:
§ 1.
Uchwala się "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej we wsi Rogalinek, obejmujący obszar działek o nr ewid. 61/2, 61/3", stanowiący częściową zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina, zatwierdzonego uchwałą Nr XXI/127/91 Rady Miasta i Gminy Mosina z dnia 30 grudnia 1991 r. (Dz. Urz. Woj. Pozn. z 1992 r. Nr 2, poz. 14).
Zakres obowiązywania miejscowego planu określają granice zatwierdzenia planu, zgodnie z rysunkiem planu w skali 1:1000, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne.
§ 2.
Przedmiotem ustaleń planu, o którym mowa w § 1, są tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczone na rysunku planu symbolem M.
Obszar planu obejmuje działki o nr ewid. 61/2, 61/3, o powierzchni 2200 m2, położone w miejscowości Rogalinek przy ul. Północnej.
§ 3.
Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Następujące oznaczenia graficzne są obowiązującymi ustaleniami planu:
1) linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania,
2) oznaczenie nieprzekraczalnej linii zabudowy.
§ 4.
Ilekroć w dalszych ustaleniach niniejszej uchwały jest mowa o:
planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 niniejszej uchwały;
uchwale - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Mosinie;
rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały;
przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć takie przeznaczenie, które powinno przeważać na obszarze w obrębie linii rozgraniczających, określone symbolem.
ROZDZIAŁ II
Przepisy szczegółowe.
§ 5.
Ustala się teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczony na rysunku planu symbolem M.
Na terenie, o którym mowa w ust. 1, przeznaczenie podstawowe stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z budynkiem gospodarczym lub garażem. Przeznaczeniem dopuszczalnym mogą być urządzenia infrastruktury technicznej.
Na terenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się następujące zasady zagospodarowania i warunki architektoniczne:
1) odległość nieprzekraczalnej linii zabudowy od linii rozgraniczającej drogę lokalną KL nie może być mniejsza niż 6 m,
2) ustala się nieprzekraczalną linię zabudowy dla tylnej granicy działki zgodnie z rysunkiem planu,
3) gabaryt budynku mieszkalnego jedna kondygnacja plus poddasze użytkowe,
4) dach dwu lub wielospadowy kryty dachówką lub materiałem imitującym dachówkę,
5) dostosowanie bryły budynku do architektury regionalnej i lokalnych tradycji poprzez twórcze wykorzystanie tradycyjnych detali architektonicznych,
6) budynek gospodarczy, garaż parterowy. Spadek dachu i pokrycie winny nawiązywać do budynku mieszkalnego. Budynek gospodarczy, garaż może być dobudowany do budynku mieszkalnego lub wolnostojący. Dopuszcza się usytuowanie obiektu na granicy działki,
7) obowiązuje zakaz wtórnego podziału nieruchomości.
Prace ziemne wymagają nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.
Ustala się, że wszelkie straty spowodowane przepływem wody powodziowej oraz podmakania gruntu będą spoczywały na właścicielu działki.
§ 6.
Ustala się obsługę komunikacyjną terenu z drogi, oznaczonej na rysunku planu symbolem KL, o szerokości w liniach rozgraniczających 10 m. Poszerzenie pasa drogowego o 1 m kosztem działek o numerach ewidencyjnych 61/2 i 61/3.
Projektowaną zabudowę podłączyć do istniejącego wodociągu ułożonego w ul. Północnej.
Ścieki sanitarne odprowadzać poprzez istniejący kanał sanitarny do przepompowni zbiorczej w Rogalinku, która tłoczy ścieki do istniejącej oczyszczalni w Mosinie.
Ścieki opadowe odprowadzić do studni chłonnej lub powierzchniowo na tereny zielone wokół zabudowań.
Odpady komunalne i komunalno-podobne gromadzić w granicach posesji w sposób umożliwiający zorganizowany wywóz na składowisko odpadów.
W zakresie zaopatrzenia w ciepło preferuje się źródła opalane paliwami ekologicznymi.
Zasilanie w energię elektryczną z istniejącej sieci.
ROZDZIAŁ III
Przepisy końcowe.
§ 7.
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j. t. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) ustala się stawkę procentową służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 tejże ustawy. Stawka ta wynosi 30%.
§ 8.
Traci moc miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina, wymieniony § 1 niniejszej uchwały, w części sprzecznej z ustaleniami uchwały.
§ 9.
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Burmistrzowi.
§ 10.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
UZASADNIENIE
"Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej we wsi Rogalinek, obejmujący obszar działek o nr ewid. 61/2, 61/3" stanowiący zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina, opracowany został zgodnie z przepisami:
ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.),
ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (j. t. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm. ),
ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 109, poz. 1157 oraz z 2001 r. Nr 73, poz. 761, Nr 76, poz. 811 i Nr 81, poz. 875),
rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 13 grudnia 2001 r. w sprawie dokumentów stosowanych w pracach planistycznych oraz wymaganych przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (Dz. U. z 2002 r. Nr 1).
Prace nad tym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rozpoczęto po podjęciu przez Radę Miejską w Mosinie uchwały Nr LII/435/02 z dnia 24 stycznia 2002 r. określającej przedmiot i zakres jego ustaleń.
Autorami planu są Pan Manfred Pietz - upr. Nr 770/88, nr członka Z.O.I.U. - Z 135 i Pani Maria Kaczmarek - upr. Nr 923/89, nr członka Z.O.I.U.-Z-131.
W dniach od 21 listopada 2002 r. do 5 lutego 2003 r. projekt niniejszego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego udostępniony został do opinii i uzgodnień przy uwzględnieniu ustaleń art. 18 ust. 2, pkt 3 i 4 oraz art. 22 pkt 1 i 2 powołanej wyżej ustawy, a w dniach od 18 lutego do 11 marca 2003 r. wyłożony został w Urzędzie Miejskim w Mosinie do publicznego wglądu łącznie z prognozą skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze.
W okresie wyłożenia tego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie zgłoszono do projektu żadnego protestu ani zarzutu.
W dniu 19 marca 2003 r. zamieszczono w "Gazecie Wyborczej" komunikat, a w dniu 18 marca 2003 r. na tablicy ogłoszeń wywieszono obwieszczenie o terminie sesji Rady Miejskiej w Mosinie, której przedmiotem miało być uchwalenie tego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po uchwaleniu niniejszego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwała ta zostanie przekazana Wojewodzie Wielkopolskiemu wraz z dokumentacją planistyczną w celu oceny zgodności z prawem, a następnie przesłana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.